Bayramdan Sonra Meclis Gündeminde Köklü Değişiklikler Görüşülecek

Bayram tatili sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), önemli düzenlemeleri görüşmek üzere yoğun bir gündeme hazırlanıyor. Bu reformların içerisinde ikinci EYT ışığı da yakıldı.

Meclis’e sunulacak olan torba yasada öne çıkan maddeler arasında, ev işçisi kadınların emeklilik süreçlerine yönelik düzenlemeler bulunuyor, bu düzenleme Türkiye’deki ev işçisi kadınların sosyal güvenceleri açısından çok önemli bir yerde.

Ev işçisi kadınlar isteğe bağlı olarak emeklilik için başvurduklarında, devlet sigorta primlerinin üçte birini karşılayacak. Böylece asgari ücret üzerinden prim yatıran bir ev işçisi kadının 25 bin liralık prim ödemesinin 16 bin 666 lirası devlet tarafından karşılanacak. Bu düzenleme ile ev işçisi kadınlar, daha düşük prim ödeyerek emeklilik hakkı elde edebilecek.

ÇALIŞAN KADINA ÇOCUK SAYISINA GÖRE YIPRANMA PAYI

Öte yandan emeklilik yaşının kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesi konusu da gündemde. Burada bazı mesleklerde uygulanan yıpranma payı modelinin çalışan kadınlar için de çocuk sayısına göre uygulanması durumu söz konusu olacak.

BAĞ-KUR PRİM GÜN SAYISI DÜŞÜRÜLECEK

Ayrıca Bağ-Kur kapsamında da önemli değişiklikler öngörülüyor. Küçük esnafların prim gün sayısı, SSK’lı çalışanların seviyesine eşitlenecek ve bu sayede 1 milyon küçük esnafın 9 bin prim günü şartı 7200 güne indirilerek 5 yıl erken emeklilik fırsatı sağlanacak.

İKİNCİ EYT GÖRÜŞÜLECEK

Düzenleme aynı zamanda Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunu da ele alıyor. Eğer düzenleme tüm süreleri kapsarsa, 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan EYT’li erkek esnaf ile bu tarihten sonra sigortalı olan hem erkek hem kadın esnafta prim gün şartı 9000’den 7200’e inecek. Bu tarih sonrası sigortalı olanların ise sigortalılık başlangıç tarihine göre belirlenen yaşı tamamlaması gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir