Dünya için ‘Tarkan’ zamanı: ‘Kuantum 51’ tüm dijital platformlarda

Şarkıcı Tarkan’ın, 7 yıl aradan sonra kaydettiği ilk albümü ‘Kuantum 51’, 14 Haziran’da dinleyicilerle buluştu. Albüm, tüm dünyadaki dijital platformların farklı ülkelerdeki ana sayfalarında ve özel listelerin kapaklarında kendine yer buldu.

Tarkan, Amerika’dan Almanya’ya, Brezilya’dan Rusya’ya, Fransa’dan Arap dünyasına farklı ülkelerde dijital platformların ana sayfalarında ve çalma listelerinde yayınlandığı günden itibaren en kapsamlı şekilde yer edinen ilk Türkiyeli sanatçı oldu. ‘Kuantum 51’ ise Türkçe albüm olarak dünya müzik platformlarında bu derece etkin tanıtım alan ilk Türkçe albüm oldu.

DÜNYADAN TANITIM DESTEĞİ GELDİ

Albümü ilk olarak Apple Music, Almanya, Hollanda, Belçika, İsviçre, Lüksemburg’da ana sayfaya taşıdı. Apple Fransa ana sayfada ve World Music listesinde albüme yer verdi. Ayrıca Kuantum 51’in, 1 hafta boyunca Apple Fransa’ da önerilen çıkışlar bölümünde yer alacağı açıklandı.

Apple Music Brezilya ve Amerika da albümü ana sayfadan tanıttı.

GLOBALDE DE ANA SAYFADA

Spotify globalde ilk kez Türkiye haricinde, Almanya, Amerika, Hollanda ve Meksika’da Türkçe bir albüme ana sayfalarında yer verdi. Rusya’da Yandex The Big Names ve Worlwide Pop Hits listelerinde birinci sıraya ve MTS Music Pop ise, Premier listesinde Kuantum 51’i ilk sıraya taşıdı. Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nin bir numaralı müzik platformu Anghami’de New Turkish Playlist’te kapakta Slovenya, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan, Hırvatistan ve Litvanya, Letonya, Estonya ekipleri de albümü ’New Music’ alanlarında Tarkan ve yeni albümü yer aldı.

TARKAN’DAN BİR İLK

Tarkan, uzun bir süredir üzerinde çalıştığı on birinci albümü ‘Kuantum 51’ ile ilklere de imza atıyor. Albümdeki 12 şarkının her biri için Tarkan performanslarından oluşan visualiser’lar hazırlandı. Böylece dinleyiciler albümü baştan sonra görüntülü olarak da deneyimleyebilecek.

Prodüktörlüğü Tarkan‘a ait olan ‘Kuantum 51’de, Tarkan’ın kendi söz ve bestelerinin yanı sıra Aysel Gürel, Günay Çoban, Güler Özince, İskender Paydaş, Murat Matthew Erdem, Turaç Berkay Özer ve Serkan İzzet Özdoğan imzalı şarkılar da bulunuyor. ‘Kuantum 51’de yer alan şarkıların düzenlemeleri ise Ozan Çolakoğlu, Ateş Berker Öngören, İskender Paydaş, Murat MatthewErdem, Turaç Berkay Özer ve Mert Kemancı’ya ait.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir