Intel’in Arrow Lake İşlemcileri Hız Kaybıyla Geliyor, Core Ultra 9 285K Beklentilerin Altında Kalabilir

Intel’in merakla beklenen Arrow Lake işlemcileri, özellikle amiral gemisi modeli Core Ultra 9 285K hız konusunda hayal kırıklığı yaratabilir. Sızdırılan bilgilere göre, yeni nesil işlemciler mevcut Raptor Lake serisine kıyasla daha düşük saat hızlarına sahip olacak.

Weibo’da paylaşılan bilgilere göre, Intel’in yeni nesil Arrow Lake-S Core Ultra 200 masaüstü işlemcileri, özellikle saat hızı konusunda büyük bir gerileme yaşayacak. Şu anda piyasadaki en hızlı işlemci olan Intel Core i9-14900KS, 6.20 GHz’e kadar çıkabiliyor. Ancak amiral gemisi olarak lanse edilen Core Ultra 9 285K ise 5.5 GHz civarında kalması bekleniyor. Bu da yaklaşık %12’lik bir hız kaybı anlamına geliyor.

Sızdırılan bilgiler, çekirdek başına performansta da beklentilerin altında kalındığını gösteriyor. Yeni nesil işlemcilerin bir önceki nesle göre sadece %12’lik bir iyileştirme sunması bekleniyor. Bu da Alder Lake işlemcilerine kıyasla bir gelişme olsa da, 14. Nesil Raptor Lake işlemcilerine göre büyük bir sıçrama yaşanmayacağı anlamına gelmekte.

Tüm bu hız ve performans kayıplarına rağmen, Intel’in yeni nesil işlemcilerinin fiyatları da artabilir. Core Ultra etiketi ve yapay zeka destekli donanımlara olan talebin artması, fiyatlarda %15’e kadar bir yükselişe neden olabilir. Intel’in Arrow Lake-S işlemcileri, LGA 1851 soketli 800 serisi anakartlarla uyumlu olacak ve DDR5-6400 bellek desteği sunacak. Ayrıca işlemcilerde yerleşik bir NPU ve Xe-LPG Arc Alchemist grafik birimleri bulunması bekleniyor.

Intel’in yeni nesil işlemcileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Computex 2024 fuarını beklememiz gerekecek. Ancak sızdırılan bilgiler, özellikle hız konusunda hayal kırıklığı yaşanabileceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir