İstanbul’da bayram boyunca toplu taşıma ücretsiz olacak

DUVAR- İBB, Ramazan Bayramı için hazırlıklarını tamamladı. İstanbulluların 9 günlük bayram tatilini güvenli ve huzurlu bir şekilde geçirebilmesi için de çok sayıda ekip sahada olacak. Ramazan Bayramı boyunca kişiselleştirilmiş İstanbulkart sahiplerine toplu ulaşım ücretsiz olacak.

Konuya ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) yapılan açıklamaya göre, 5 Nisan Cuma akşamı başlayacak olan 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinin rahat ve güvenli geçmesi için hazırlıklar tamamlandı. 10-11-12 Nisan Ramazan Bayramı tatili süresince kişiselleştirilmiş İstanbulkart sahiplerine, İBB’ye bağlı toplu taşıma araçları ücretsiz olacak. İETT, Ramazan Bayramı’nda gerçekleşebilecek olası yoğunluklara karşı ek araçları göreve dahil edecek.

SEFERLER CUMARTESİ TARİFESİNE GÖRE YAPILACAK

ANKA’nın aktardığına göre, metro İstanbul’da bayram boyunca seferler cumartesi tarifesine göre yapılacak. Seferler, bayramın 1’inci ve 2’nci günü 06.00 – 00.00 saatleri arasında gerçekleşecek. 12 Nisan Cuma günü ise, M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı, M1B Yenikapı-Kirazlı/Bağcılar, M2 Yenikapı-Hacıosman, M4 Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı, M5 Üsküdar-Samandıra, M6 Levent-Boğaziçi Ü./Hisarüstü ve M7 Yıldız-Mahmutbey metro hatlarında Gece Metrosu uygulaması hizmet verecek. Bayram boyunca hatlarda günlük 2 bin 200’ü aşkın işletme, güvenlik ve temizlik çalışanı, olası arızalara müdahale etmek üzere ise günlük 176 teknik personel görev yapacak.

VAPUR KAFELER HİZMETTE OLACAK

Ramazan Bayramı boyunca Şehir Hatları sefer tarifesinde yer alan Pazar / Resmi Tatil günleri tarifesi uygulanacak. İBB Deniz Taksiler 7/24 hizmet vermeye devam edecek. Ayrıca bayram boyunca vapurlarla Kuzguncuk İskelesi, Moda İskelesi, Kadıköy İskelesi, Beşiktaş İskelesi ve Çubuklu Arabalı Vapur İskeleleri’nde yer alan Vapur Kafeleri hizmette olacak. Şehir Hatları’nda, Arife günü ve bayram boyunca toplam 2 bin 831 personel görev yapacak.

İki kıtayı bir yolculukta birleştiren BUSFORUS ise bayram süresince sabah 10.00 ve akşam 17.00 arasında her saat başı seferlerini gerçekleştirmeye devam edecek. İstanbullular, İstanbul Senin uygulaması üzerinden her noktada ulaşılabilen ücretsiz ve güvenli İBB Wi-Fi hizmetini Ramazan Bayramı ve sonrasında da sınırsız olarak kullanabilecek. Ayrıca hizmetlerin aksamaması için nöbetçi personel ile teknik hizmetler sağlanacak.

Spor İstanbul’a bağlı tesisler, 9 Nisan Salı günü saat 17:00’a kadar açık olacak. 10-11 Nisan bayramın 1 ve 2’nci günü kapalı olacak olan Spor İstanbul tesisleri, bayramın 3’üncü günü 12 Nisan itibarıyla tüm branşlarda normal çalışma düzenine dönecek.

ZABITA 7/24 GÖREVİNİN BAŞINDA

İstanbulluların huzurlu ve sağlıklı bir bayram yaşaması adına Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri bayram tatili boyunca 7/24 görevlerinin başında, hizmete devam edecek.

SAĞLIK HİZMETLERİ AKSAMAYACAK

İBB Evde Sağlık Birimi, Arife günü dâhil olmak üzere Bayram boyunca saha hizmetini kesintisiz olarak sunacak. Edirnekapı Evde Sağlık Hizmetleri, Güzeltepe Evde Sağlık Hizmetleri, Esenyurt Evde Sağlık Hizmetleri’nde her birimde bir hemşire ve bir destek personeli planlanarak, toplam altı personel ve üç araç şeklinde üç ekip saha çalışmasını sürdürecek. Üsküdar Evde Sağlık Hizmetleri ve Kartal Evde Sağlık Hizmetleri’nde her birimde bir hemşire ve bir destek personeli, toplam dört personel ve iki araç şeklinde iki ekip saha çalışmalarında yer alacak.

Genel olarak Arife günü ve Ramazan Bayramı süresince Evde Sağlık Hizmetleri, Avrupa ve Anadolu Yakası olarak toplamda beş sağlık ekibi, 10 personel ve beş araçla sahada aktif görev alacak. İdari izin boyunca hafta sonları ve Pazartesi günü de her birimde birer hemşire ekibi görev yapacak.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir